Gräddkanna Möllenborg 1800-tal
2013-08-13
197682
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
GRÄDDKANNA, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1832, uppsvängd hänkel, fotring med dekor av franska liljor, invändigt förgylld, höjd ca 12,5 cm, vikt ca 165 g
Liv med liten och ytlig monogramgravyr, hänkel med lagning samt ett obetydligt hål/bristning