Jarosinski & Vaugoin lockpokal sterlingsilver
2013-05-14
184591
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
JAROSINSKI & VAUGOIN, lockpokal, sterlingsilver, sannolikt 1920-30-tal, stämplat lagernummer 1431, svenska importstämplar, rund, nedåt avsmalnande kuppa, välvt lock, genombruten nod med elfenbenskula, utsvängd fot, förgylld, höjd 33 cm, vikt 686 g
HISTORIK: Firma Jarosinski & Vaugoin är Wiens äldsta silverfirma, grundades år 1847.
Förgyllningen partiellt med slitage