Flintlåsgevär
2013-04-25
181012
| Klubbat belopp | 4 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal, pipa med spår av gravyr, etsat lås, kortad stock med dekorerade mässingsbeslag, längd 139 cm
PROVENIENS: Häringe slott
Skador, slitage, maskhål