Officersvärja
2013-04-25
179271
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 32 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1700-talets första hälft, för kavalleriofficer, delvis blånerad klinga med lilla riksvapnet och Adolf Fredriks namnchiffer, förgyllt mässingsfäste, läderbalja med doppsko och munbleck i förgylld mässing, längd 93 cm