Officersvärja
2013-04-25
179049
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 28 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1700-talets mitt, för kavalleriofficer, klinga med ås och graverad och förgylld text:"Pro Deo Rege et Patria/Ubi Glorio Omne Periculum Dulce", förgyllt mässingsfäste, kavellindning av tvinnad koppartråd med kransar, längd 102 cm
Hack