Slaglåsstudsare
2013-04-25
176705
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
SLAGLÅSSTUDSARE, tysk, 1700-talets slut, ändrad från flintlåsför jakt och målskytte, signerad Ioh.Andre Kuchenreiter, oktagonal brungjord pipa med signatur i silver och mästarstämpel i guld, lås snälltryck, helstock i valnöt med hornäsa och försilvrade beslag, kolv med sniderier, längd 109 cm
slitage, senare laddstock