Eskil Nordell oljemålning
2013-03-29
176097
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NORDELL, Eskil (1921-2001): Blyg brud, signerad Nordell, olja på pannå, 66x37 cm
Bildkonstnär, tecknare, grafiker, född 1921 i Boxholm. Han har utbildat sig på egen hand och under resor i Danmark, Norge, Italien och Frankrike. Han har arbetat med ett spontant, livfullt berättande måleri.
Representerad: muséerna i Norrköping, Linköping och Kalmar