Hiroshige träsnitt
2013-03-16
174440
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
HIROSHIGE, Ando (1797-1858): Hakone, nr 11 ur 53 stationer på Tokkaido, Gyosho edition 1841-42, signerad Hiroshige ga, förläggare Yetatsu, 20x31,5 cm
Proveniens: Arkitekten Ture Ryberg (1888-1961) Stockholm
Veck, revor i marginalerna, insektshål, ej examinerad ur ramen