Ståletsning Carl Hjalmar Norrström
2013-02-28
171860
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
PÄRM, signerad C. Hj Norrström 1893, ståletsning, 30x20,5 cm
HISTORIK: Hjalmar Norrstöm (1853-1923) var konsthantverkare, skulptör och målare. Bland annat utbildad vid Ecole des Arts Decoratifs i Paris. Han verkade i Eskilstuna och utförde arbeten i ståletsning, sköldar, skrin, saxar mm. På 1880-talet nådde han stor popularitet, då köpte bl. a Oscar II två praktsköldar och ett skåp, Nationalmuseum införskaffade den s.k. Ceresvasen 1894. Dekoren är fornnordisk med runslingor. Han har även arbetat i koppar och ritat förlagor till konstindustriella praktpjäser.
Ståletsningen lös från pärmen, smärre slitage, skadad pärm