Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
2013-02-14
169532
| Klubbat belopp | 6 600 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxis märke, dekor i underglasyrblått, motiv med drakar jagande den flammande pärlan, höjd 36 cm
Mynningen och hänkel med lagning, glasyrlagning samt litet glasyrbortfall, fotringsnagg