Pelare bemålade gjutjärn

Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn
Pelare bemålade gjutjärn

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PELARE, 2 st, bemålade, gjutjärn, höjd 195 cm, vikt vardera ca 60 kg.
Proveniens:
Pelarna, två av ursprungligen åtta, kommer från gamla restaurant Hamburger Börs och har stått som dekorationer dels i Moriska Caféet fram till och med 1920-talet och sedermera även i Stora matsalen med cabaréscenen fram tills huset revs 1971.
Pelarna göts hos Meyers Styckgjuteri. Där göts även statyn föreställande Konung Gustaf III som står på Skeppsbron i Stockholm. Nuvarande ägare till pelarna tillhör familjen som ägde restaurant Hamburger Börs från
1920-talet fram till 1960, då familjen von Arnold övertog driften.

166195

2013-01-18