Drocourt reseur
Klubbat för:
10 500 SEK
10 000 SEK
DROCOURT RESEUR, (verksamma omkring 1860-89), Paris, märkt i verket, verk av mässing med hel- och halvslag på spiralfjäder, repetition samt väckning, nr 11477, spetstandsankargång, vit emaljurtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, märkt G.W. Linderoth, Stockholm, liten tavla med arabiska siffror för väckning, infattade i förgylld mässing, ovalt fodral av förgylld mässing och slipat glas, rikligt graverad dekor av blommor mm, höjd 14 cm, med numrerad originalnyckel i skinnklätt transportfodral
Slagfjädern av, transportfodralet med smärre skador
166024
2013-04-20