Egron Lundgren akvarell
2012-12-28
164367
| Klubbat belopp | 8 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LUNDGREN, Egron (1815-1875): Tältvagn från regntiden, akvarell på papper, 18x 27,5 cm
Utförd 1858-59
Intygad på baksidan av Karl Asplund 1940
PROVENIENS: Wyfold Court, Reading, England
Tore Anderssons samling, Stockholm
LITTERATUR: Karl Asplund: Med Egron Lundgren i Indien 1858-59, Bonniers 1931, plansch 22