Snapplåsgevär
2012-11-08
156726
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 50 000 SEK |
SNAPPLÅSGEVÄR, svenskt, 1600-talets mitt, pipa med oktagonalt kammarstycke, otydligt smedsmärke, kaliber ca 19 mm, flintsnapplås med vridbart eldstål, läsblecket märkt OT, valnötstock med stålbeslag, dekor närmast kolvslut, näsbleck, längd 122 cm
PROVENIENS: Hertigdömet Brunswicks rustkammare, utställd på Tower of London 1952, såld på Thomas del Mar 8:e December 2010 nr 191
Liknande stämpel återfinns på vapen i Skoklosters rustkammare
stockskador, senare laddstock