Ljusstakar barock
2012-10-30
154404
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
KYRKLJUSSTAKAR, 2 st. snarlika, Mellaneuropa, barock, 1700-tal, stomme av skulpterat lövträ, klädda med försilvrad och förgylld mässings- resp kopparplåt, ljuspiggar av järn, höjd 97 cm
PROVENIENS: Gustaf och Annie Wallenberg, därefter i arv inom familjen.