Värja
Closed
2012-11-08
153716
| Sold for | 17 000 SEK |
| Estimate | 10 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1700-talets mitt, för kavalleriofficer, colichemarde-klinga med Adolf Fredriks monogram, lilla riksvapnet och troféknippen, förgyllt mässingsfäste, kavellindning av tvinnad försilvrad tråd och kransar, längd 94 cm