Flintlåspistol

Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol
Flintlåspistol

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

FLINTLÅSPISTOL, 1600-talets mitt, i stål, pipa och stomme i ett stycke, utanpåliggande lås, tillverkade av Cloeter, längd 49 cm
HISTORIK: smedfamiljen Cloeter tillvekade, och var i praktiken ensamma om det, pistoler helt i stål och till en början med utanpåliggande lås. Under den första tiden, ca 1650 signerades inte vapnen. Ett par signerade pistoler av Cloeter finns på Livrustkammaren, Karl XIs rustkammare, daterade 1660-tal. Ytterliggare exempel finns på Skokloster, Töjhuset i Köpenhamn mm,

153709

2012-11-08