Vägglampetter Jsoef Frank
2012-10-21
153078
| Klubbat belopp | 4 400 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 33 cm
HISTORIK: Formgivna av Josef Frank redan vid 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.
Slitage