Kudde schattersöm
2012-10-02
150063
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 200 SEK |
KUDDE, heltäckande broderi i schatter- och knutsöm på svart yllebotten, traditionellt skånskt mönster från 1767, bakstycket signerat och daterat GH 1930, 60 x 59 cm
Proveniens: Broderad av Gerda Halldén 1890-1954, Helsingborg
Slitage