Officerssabel
2012-09-27
147442
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SABEL, svensk, 1860/70-tal, för officer, böjd klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste med Oscar II:s namnchiffer, stålbalja med två stora förgyllda mässingsbeslag dekorerade med Andreaskors, längd 88 cm, portepé