Vinkanna fat emaljfärg på koppar 17/1800-tal
2012-06-15
138848
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
VINKANNA, FAT, emaljfärg på koppar, Qing dynastin, 17/1800-tal, fatet med dekor av blomsterslingor, kannan med drakdekor samt medaljonger, tillverkad för den arabiska marknaden, kannans höjd 20 cm, fatets diameter 10,5 cm
Skador