Urnor med lock i porslin 1900-tal Kangxi-stil
2012-06-15
138840
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
URNOR med LOCK, 1 par, porslin, 1900-tal, Kangxi-stil, hexagonala, dekor i famille vertefärger av figurscener och "dyrbara ting", höjd 29 cm
PROVENIENS: Inköpta 1955 hos Bertil Ljunggrens antikhandel, Stockholm
Lock och fot med renoverade hål efter lampmontering, liten glasyrspricka