Utegrill Stig Lindberg Gustavsberg
Klubbat för:
18 000 SEK
20 000 SEK
UTEGRILL, Stig Lindberg, Gustavsberg 1950-tal, emaljerad metall, dekor i svart, rött och vitt, eldstad och ben i gjutjärn, höjd 217 cm
LITTERATUR: Jämför Gisela Eronn, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma, Stockholm 2003, sid 170
Skador på emaljen, renoveringar
136356
2012-05-29