Dukar drällteknik Forsby herrgård
2012-05-14
134047
| Klubbat belopp | 700 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
DUKAR, 2 st., 1800-talets andra hälft, drällteknik, sammansydda av två våder, 235x 172 respektive 305x172 cm
PROVENIENS: Grevinnan Catarina Stenbock (1843-1916) gift med I:e hovjägmästare Magnus Herman af Petersens (1842-1903), Erstavik, Nacka
Forsby herrgård, Kalmar län
Smärre slitage, fläckar och missfärgningar