Lockbägare i silver 1700-tal
2012-03-28
127278
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LOCKBÄGARE, silver, Petter Britt, Kalmar 1751-1758, cylindrisk på tre kulfötter, Karl den XII:s krönta monogram på livet, lock med infällt mynt, delvis förgyllt, höjd 8,5 cm, vikt ca 110 g