Hinduiska bronser

Hinduiska bronser
Hinduiska bronser

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FIGURINER, 16 st, hinduiska, brons, höjd 9-14 cm, Proveniens: enligt uppgift inköpta av tjänsteman på LM Ericsson, verksam på Java under 1930-tal "...köpta av gammal javankvinna från Djocja. Hon påstod att de var 600 år gamla, något som inte är sant ty de äro troligen endast behandlade med syra och jord. Gav 6 gulden för alla 16 31/1 1936..."

121747

2012-02-19