Endre Nemes blyertsteckning
2012-02-05
119739
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
NEMES, Endre (1909 - 1985): "Musikdocka",signerad och daterad Endre Nemes 38, blyertsteckning, 20x14 cm
Utställd: Liljevalchs Konsthall, 1972, oramad,
Proveniens: Thomas Millroths samling