Bägare silver Carl Gustaf Högstedt
2012-02-01
119012
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BÄGARE, silver, stämplar Carl Gustaf Högstedt Kalmar (1819-1850) 1837, svisselerad dekor av blomsterslingor, invändigt förgylld, höjd 13 cm, vikt ca 104 g
Mynningskant och fot med smärre bucklor