Värja
2012-02-20
118928
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1820-tal, delvis blånerad klinga med förgylld dekor, förgyllt mässingsfäste med parerplåt a clavier, dekorerat med lilla riksvapnet mellan ymnighetshorn och lagerkvist, kavelplattor av pärlemor, längd 93,5 cm
lagade kavelplattor