Hirschfänger
Vollendet
2011-11-28
109536
| Höchstes Gebot | 9 200 SEK |
| Schätzwert | 8 000 SEK |
HIRSCHFÄNGER, svensk, 1800-talets andra hälft, klingan märkt CJM Fyrwald & Co Stockholm, korsformad parerstång i förgylld mässing dekorerad med vildsvin, kavel av kannelerad ebenholts med förgylld knapp dekorerad med eklöv och räv, svart skinnbalja med två förgyllda mässingsbeslag, längd 60 cm