Beläggningsknekt ek

Beläggningsknekt ek
Beläggningsknekt ek

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

BELÄGGNINGSKNEKT, sannolikt Holland 1600-tal, ek längd 102 cm, sprickor och slitage
Ett mindre antal liknande fynd har gjorts på holländska handelsfartyg som förlist i Östersjön. Beläggningsknekten satt som en fästpunkt på däcket för olika linor i löpande riggen

109356

2011-11-28