Fat i porslin Kina 1700-tal

Fat i porslin Kina 1700-tal
Fat i porslin Kina 1700-tal
Fat i porslin Kina 1700-tal
Fat i porslin Kina 1700-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i famille rose av pioner, diameter 34,5 cm
PROVENIENS: Konsul Oscar Ekman, Göteborg
hans dotter Louise Ekman g.m. friherre Axel Löwen, Skedevi säteri, Forssa socken, Södermanland
Friherre Claës August Falkenberg g.m. Louise Ekman i hennes andra gifte
genom arv styvsonen friherre Gustaf Adolf Falkenberg
därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare

Slitage, spricka, nagg på brättets undersida

105046

2011-10-11