Värja 1600-tal

Värja 1600-tal
Värja 1600-tal
Värja 1600-tal
Värja 1600-tal

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

VÄRJA, tysk, 1600-talets första hälft, klinga med smedsmärke, järnfäste med punsad parerplåt och tumbygel, byglar med ansvällningar på mitten, senare kavellindning av tvinnad mässingstråd med kransar, längd 98 cm

Spetsen skadad

104568

2011-10-16