Bordsur med kvicksilverpendel

Bordsur med kvicksilverpendel
Bordsur med kvicksilverpendel
Bordsur med kvicksilverpendel
Bordsur med kvicksilverpendel
Bordsur med kvicksilverpendel
Bordsur med kvicksilverpendel

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSUR, Frankrike 1800-talets andra hälft, verk av mässing signerat Marti & Cie (verksamma från 1850), Paris, kompensationspendel med kvicksilver, halvslag, glasat fodral av förgylld mässing, höjd 36,5 cm

Förgyllningen med smärre fläckar

102518

2011-09-25