Karl XII:s bibel

Karl XII:s bibel
Karl XII:s bibel

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARL XII:s BIBEL, Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning, Stockholm 1703, 1702, med graverat extra titelblad, graverat porträtt av Karl XII, 8 graverade kartor och planscher, delvis samtida svart skinnband, beslag av mässing med konungens monogram, konungens blindpressade monogram under kunglig krona

Vissa skador, några lagningar, några defekter, vissa uppfodrade planscher, något fläckad, delvis fuk

102034

2011-09-19