Officerssabel 1800-tal

Officerssabel 1800-tal
Officerssabel 1800-tal

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, för officer, blånerad och förgylld klinga, dekorerad med Karl XIV Johans namnchiffer, förgyllt mässingsfäste med lejonkappa, längd 92 cm

Slitage, ytrost

101580

2011-09-16