Joseph Magnus Stäck oljemålning

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STÄCK, Joseph Magnus (1812-1868): "Utsigt vid Rösunda", signerad JM Stäck, olja på duk, 32,5x40,
LITTERATUR: G Serner, Johan Magnus Stäck 1812-1968, 1934, s 138, under 1837, nr. 109 eller 111
MANUSKRIPT: JM Stäck, Arbeten sedan 1832 af JM Stäck under 1837, nr. 117 "Utsigt vid Rösunda" eller 119 "Utsigt vid Rösunda" (MS, Kungliga Biblioteket)

100124

2011-09-07