Soffa amerikansk möjligen Duncan Phyfes verkstad

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SOFFA, 1800-talets första hälft, Amerika, möjligen Duncan Phyfes verkstad, träskuren och bonad mahogny, skuren dekor i form av fantasidjur, fötter i form av tassar, längd 163
PROVENIENS: Anne-Outram Hinckley (gift Gill Hodgkinson), Beacon Hill, Boston och vidare i arv på dottersidan.
HISTORIK: Duncan Phyfe (1768-1854) ses som en av Amerikas mest kända möbelskapare från 1800-talet. Han föddes i Skottland men emigrerade i unga år till Amerika, Albany, New York. Vid 16

spår efter hjultrissor

100108

2011-09-06