Svensk handskriven koralbok tidigt 1700-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

7 000-8 000 SEK

SVENSK KORALBOK I HANDSKRIFT. 1700-talets första hälft. (216), (42) register, (6) sidor.

Tvärformat (150x200 mm.). Samtida hårt nött pergament band, bandet buckligt, fläckigt och med saknade knytband. Inlagan genomgående med mindre fläckar, ett tiotal sidor med större fuktfläckar, 4 blad med revor i inte marginal, saknar ett antal blad i början (första bladet börjar med psalm 32, men enligt register ska de tidigare 31 psalmer funnits från början) och 22 blad (där psalm 143-202 saknas).

Nära samtida avskrift av 1697 års koralbok vilken innehåller noter för psalmerna i 1695 års psalmbok. För de 413 psalmerna används 250 olika melodier, till största del tyska men även ett antal med medeltida ursprung och ett antal svenska melodier. 1695 års psalmbok var Svenska kyrkans första officiella psalmbok och var i bruk fram till 1819. Den är även känd som den Swedbergska psalmboken efter Jesper Swedberg som var eldsjälen bakom projektet. Psalmboken blev ett viktigt tillskott för den enskilde kyrkobesökarens andlighet och texterna däri var till stor del betydligt mer välkända än de bibliska, och psalmboken med den tillhörande koralboken kom att påverka både religiositeten och musiken i Sverige. Skriven i vacker piktur med fullständiga titlar för samtliga närvarande psalmer.

6152

2020-12-10