Ludvig Kumlien Strindbergkarikatyr 1910

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

STRINDBERG. KUMLIEN, LUDVIG. Stormningen 1910. Strindbergkarikatyr. Signerad tuschteckning på papper, daterad 1910. Ca 325x220 mm. Med dedikation i blyerts: "Till min bokmeaecenat Kalle Börjesson. Med tack för alla berömda böcker vännen L. Kumlien". Ett par lagade kantrevor, några smärre veck.
Rör Strindbergsfejden.

Proveniens: Börje Börjessons samling.

6088

2020-12-10