Linnés Skånska resa 1751

Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751
Linnés Skånska resa 1751

Klubbat för:

7500 SEK

Utropspris

7 000-9 000 SEK

LINNÉ, CARL VON. Skånska resa,... förrättad år 1749... Med anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer. Stockholm (Uplagd på Lars Salvii kostnad) 1751.

8:o. (10), (I)-XIV, (1)-434, (34) s. Titelblad i rött och svart, 1 utvikbar graverad karta över Skåne, 6 delvis utvikbara graverade planscher (komplett, liten reva i kartan, annars fina avdrag), träsnitt i texten.
Nött brunt samtida hfrbd, rygg med upphöjda bind, inre fals något sprucken, lagningar och småskador i övre och nedre kant, röd titeletikett. Titelblad bruntonat, namnteckning och en överstruken dito, A. Forsberg, på baksidan av titelblad namnteckning Sofie Leufquist, 1826. Anteckningar och namnteckningar på försättsblad.

Soulsby 210, Bring 164. Sidan 26 med omtrycket "Gödselen". Planscher och karta graverade av C. Bergquist.

6124

2020-12-10