Lagerlööfs text till Dahlbergs Suecia Antiqua

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

3 000-4 000 SEK

TEXT TILL DAHLBERGS SUECIA ANTIQUA. (LAGERLÖÖF, PETRUS & HERMELIN, OLOF. Suecia antiqua et hodierna...). Texten till Suecia antiqua et hodierna arken A-O. Paginerade 1-104, 125-132 [=omslagstitel]. (Stockholm, Niclas Wankijf, 1698-1701).
Folio (ca 380 x 245 mm.). 104, 125-132 s. Med en graverad vinjett och två graverade begynnelsebokstäver på sidan 1. Med latinsk och svensk parallelltext. Det sällsynta titelbladet är här medbundet i faksimil från 1800-talets slut, även ett tryckt omslag från samma tid medbundet i slutet.
Brunt hfrbd från 1900-talet, rikt guldornerad rygg, marmorerade försättsblad och doblurer, marmorerat snitt (Hedberg), svag spricka i inre främre fals. Från Sten Westerbergs bibliotek på Beatelund. Katalogtext inklistrad på främre pärmens insida från Beatelundsauktionen.

Collijn, sp. 493 f. Warmholtz 207 (första trycket). Allt som utkom av textdelen till Dahlbergs "Suecia Antiqua". Texten påbörjades av rikshistoriografen Lagerlööf 1698, efter hans 1699 fortsattes det av Olof Hermelin, som aldrig avslutade arbetet. Restupplagan av de tryckta arken blev liggande i Riksarkivet. Större delen makulerades 1884, men en del försågs med nya tryckta omslag och delades ut. Inköpt på Beatelunds auktion 1972 för 1500 kr.

Proveniens: Sten Westerberg, Beatelund, Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

6072

2020-12-10