Handskrift om vävning med tygprover och mönster

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

HANDSKRIFT OM VÄVNING. 176 handskrivna sidor om vävning rikt illustrerad med ca 80 tygprover och mängder av handmålade ritningar och mönster. Ej daterad, men troligen tidigt 1900-tal. På linjerat papper.
Folio (ca 385x220 mm.). I brunt hfrbd med titeln "Vävteori" i guld på ryggen och med vävda tygpärmar, namnet Lucie Holmqvist i guldtryck på främre pärmen (något nött, något fläckad rygg). Första sidan börjar: Teori. Lucie Holmqvist.

Handskriften behandlar bl.a.: Vävredskapslära, Garnberäkning, Bindningslära, Spetskypert, Droppdräll, Halvdräll, Daldräll, Hålkrus, Dubbelbindningsmatta, Damast. Mönster och tygprover bl.a.: Munkabälte från Västmanland (tyg), Dukagång från Blekinge (mönster) Krabbasnår från Floda, Röllakan från Västergötland (båda mönster).
Namnet Lucie Holmqvist anger med största säkerhet författaren.

6149

2020-12-10