Tillbaka till katalog

Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819

Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819
Ehrensvärds klassiska resa till Italien 1819

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

Beskrivning

EHRENSVÄRDS RESA PÅ TJOCKT VELINPAPPER. (EHRENSVÄRD, C. A.). Resa til Italien 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Ny uplaga. Stockholm (C. Deleen) 1819.

Stor 4:o (270x180 mm). (6), (1)-84 s. 38 handkolorerade graverade planscher (alla, sista planscher lagad i marginalen, några veck i marginal). Tryckt på tjockt papper.
Samtida grönt halvsaffianband med guldornerad rygg med rödbrun titeletikett, något nött, fuktränder i nederkant. Pärmarnas insidor med fuktränder. Text något småfläckad i början. Några smärre anteckningar i blyerts på pärmens insida.

Lindberg, Swedish Books, 52, noten.
Första upplagan av denna idealiserande Italienskildring trycktes redan 1786. Exemplar tryckt på tjockt velinpapper vilket var den exklusivaste varianten av upplagan och den kostade även betydligt mer än de som trycktes på vanligt tryckpapper. Denna upplaga gavs ut av Fredrik Boye. Gravyrerna efter Ehrensvärds teckningar kan vara gjorda av någon bröderna Elias och Johan Fredrik Martin, men även Heland är nämnd.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Auktionsnummer:

6062

Datum:

2020-12-10