Den makalösa bilderboken Oscar Lamm

Klubbat för:

2400 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

Den makalösa bilderboken eller de underbara förvandlingarne. En festlig gåfva.... Stockholm (Oscar L. Lamm, Artistista Inst. E. Hochdanz, Stuttgart) utan år (ca 1873).

4to (290x230 mm.). Tryckt titelblad. 12 uppvikbara planscher i färglitografi (något solkade marginaler, några småfläckar, mest i marginalen). Titelbladet med några skador i inre marginalen.
Förlagets originalband med litograferad färgplansch och röd klotrygg, hörn och kanter nötta och något skadade. Delvis renoverad med nya doblurer och försättsblad.

Ej i Klingberg-Bratt. Efter tysk förlaga.

6032

2020-12-10