Tillbaka till katalog

Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785

Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785
Bokband av Anders Bäckström Postilla 1785

Klubbat för:

2600 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

Beskrivning

BOKBAND AV ANDERS BÄCKSTRÖM. PETTERSSON, ABRAHAM. Christelige predikningar, öfwer de årliga sön-och högtids-dagars evangelier. 3:e upplagan. Stockholm, Lange, 1785.

4:o (235 x 190 mm. för bandet). Grönt helt skinnband (saffian), pärmar med meanderbård i guld med blommor i hörnen, dubbla inre denteller, rosa försättsblad och inre doblurer med vacker dekor i guld, rikt guldornerad rygg med blommor och bladdekor, upphöjda bind och röd titeletikett "Petterssons Postilla", helt guldsnitt (delvis nött, rygg nött i övre del, spricka i inre främre fals, några skrapmärken). Troligen ett mästarband av Anders Bäckström (se Hedberg). Gåvoanteckning på första fria försättsbladet. Två sidor i början med lagade hörn. Sista bladet delvis brunfläckat, i övrigt enstaka småfläckar.

Kollationering: (24), 496 s.

Anders Bäckström, bokbindare i Stockholm under 1789-1808, gick i lära hos Lars Hedström i Köping, förestod bl.a. Christoph Schneidlers änkas verkstad. Bäckströms änka fortsatte verksamheten från 1808- ca 1830. (Hedberg, Stockholms bokbindare, II, s. 145.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Auktionsnummer:

6021

Datum:

2020-12-10