Berwalds "Estrella de soria", handskrivet partitur

Berwalds
Berwalds
Berwalds
Berwalds
Berwalds
Berwalds
Berwalds
Berwalds

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

FRANZ BERWALDS "ESTRELLA DE SORIA". Handskrivet partitur till tredje akten av operan Estrella de Soria, förmodligen för uruppförandet i Stockholm 1862. Avskrift, ej skriven av Berwald själv.

Folio. 365 x 268 mm. (204) sidor med senare paginering med blyerts. Nött samtida skinnryggsband med klotpärmar, guldpräglad titel på den främre.

Franz Berwald (1796-1868), svensk tonsättare.
Opera i tre akter med text av Otto Prechtler, översatt av Ernst Wallmark. Handlingen är förlagd till Spanien på 1400-talet.
Operan skrevs i Wien 1842 och uruppfördes (en omarbetad version) 9 april 1862 i Stockholmsoperan under dirigent Ludvig Norman vilket blev en succé. Den första tryckta utgåvan av Berwalds opera kom ut 1883, det första tryckta fullständiga partituret utkom först 1912.

Proveniens: Antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahl (1941-2013).

6153

2020-12-10