Artur Sjögren originalomslag till Strindberg

Klubbat för:

2600 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

SJÖGREN, ARTUR. Originalgouache för omslaget till August Strindberg, Blomstermålningar och Djurstycken. Goache på papper, monogramsignerad. Ca 185x120 mm. Med anvisningar om ändringa à tergo. Litet veck. Skriften utkom första gången 1888, detta är till en senare upplaga 1907 eller 1909.

Proveniens: Björn Mattsén, Mariehamn.

6089

2020-12-10