Vängåvan till H. Söderberg med etsningar 1919

Klubbat för:

Osåld

4 000-5 000 SEK

BAND. Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919. Red. C. G. Laurin. Stockholm 1919.

4:o (ca 260x185 mm.). Träsnitt Sigge Bergström, litografi Albert Engström - Yngve Berg, torrnålsetsning Torsten Schonberg - Axel Fridell, samtliga signerade, etsning Carl Larsson (alla), inklistrade färgplanscher och andra illustratuioner. Originalomslag och rygg medbundna.
Marmorerat brunt kalvskinnsband, guldpressad pärmbordure, inom flera guldpressade ramar med hörndekor, breda inre denteller, lätt blekt rikt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (signerad på bakre pärmen Bernh. Andersson bokb. A.-B. 1922.). Skinnskodd fodrad marmorerad senare pappbandkassett. Privattryck i 300 nr. ex., detta nr 287.

6038

2019-12-11