Satirer med Stockholmsanknytning 1825

Klubbat för:

8000 SEK

6 000-7 000 SEK

SVENSKA LITOGRAFISKA INKUNABLER. (LÖWSTÄDT, CARL THEODOR - GÖTREK, PER - SJÖBERG [VITALIS], ERIK). Draf-slottet, eller Några rosor och blad, plockade ur lidandets ymnighetshorn och utströdde på oförskämdhetens väg. Också en rymdskrift söder ut, pendant till Babels torn, utan intrång i ordin. babyloniske byggmästarens i rymden fri- och rättigheter. Stockholm (tryckt i Wennlundska Boktryckeriet) 1825.
4:o (ca 223x183 mm.). (2), (1)-12 s. 4 utvikbara originallitografier Carl Theodor Löwstädt (alla, KB nämner endast 3). Titel något nött o. fläckad i inre marginal, enstaka fläckar. Oskuren i nedre marginal. BUNDEN MED:

(LÖWSTÄDT, CARL THEODOR). Lök på laxen, eller Bihang till rymdskrifter i allmänhet och Draf-slottet i synnerhet. Med en planche i stentryck. Stockholm (tryckt i Marquardska Boktryckeriet) 1825.
4:o (ca 230x181 mm.). (4) s. 1 utvikbar litografi (alla, fläckad o. med lagat hål i inre marginal). Brunfläckad. Nära oskuren.

Senare (tidigt 1900-tal) rött halvfranskt band, lätt nött, guldornerad rygg. (Hedberg). Sällsynta.

"Drafslottet" ska ha varit en malmgård vid Götgatan. Den första skriften är riktad mot dess dåvarande ägare, en bryggare Rosenblad. - Ur den senare skriften kan anföras: "Aldrig vinner en from, men väl en ilsken Vitalis, inför sin store patron, Argus den skefögde (Joh. Johansson), nåd".
Båda skrifterna är sällsynta, i synnerhet med alla fem litografierna (KB känner endast 4), verken kan närmast betraktas som svenska litografiska inkunabler.

6130

2019-12-11